SAÇ EKİMİ NEDİR?

Seyrelmiş veya dökülmüş saçların farklı tekniklerle yeniden eski görünümüne kavuşturulması amacıyla yapılan cerrahi işlem saç ekimi nedir sorusunun yanıtıdır. Genellikle yaş aralığı fark etmeksizin dış görünümünden rahatsızlık duyan ve kendinde özgüven eksikliği hisseden kişilerin tercih ettiği saç ekimi ülkemizde ve dünyada yaygın olarak yapılan bir işlemdir.

Herhangi bir hastalık, kaza, yaş veya genetik gibi nedenlere bağlı olarak dökülen saçlar bu işlem sayesinde yeniden canlı bir görünüme ulaştırılabilmektedir. İşlem sırasında kişinin baş kısmının arkasındaki ense üstü bölgesinden alınan greft (sinir ve damar bağlantılarının bulunduğu, saç ekimi için istenen verimli doku) farklı bir bölgeye nakledilir. Greftin ense üzerinden alınmasının nedeni bu alanın saç dökülmesine karşı dirençli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Lokal anestezi uygulanarak yapılan saç ekimi işlemi uyutmaya gerek duyulmayan bir operasyondur. İlk etapta ilgili bölgeden greft alınarak saç ekimine başlanır. Genellikle ense üstü tercih edilir. Bir gece boyunca bu alana bir bandaj takılır. En önde kısımda ve saç ekilen alanda küçük delikler bulunur. Dikilen alanda sızıntı oluşumunun meydana getiren bu deliklerden saç ekimi işleminin ertesi günü herhangi bir sızıntı meydana gelmez. Bazı kişilerde işlem sonrası şişlik meydana gelebilir. Ancak verilen ilaçlar ve alınacak önlemler operasyondan sonra da hastanın minimum sürede istediği görünüme kavuşabilmesi adına titizlikle yapılmaktadır.

Hastalarımız işlem tamamladıktan sonraki bir kaç saat içerisinde evine gidip dinlenebilmektedir. Ekim işleminin ardından geçen ilk bir hafta içerisinde bölgede kabuklu bir doku oluşur, saçların düzenli olarak yıkanması ile bu oluşum ortadan kalkabilir. Kabuklu doku kişiyi rahatsız edecek bir durum değildir. Saç ekimi işlemi uygulamanın niceliğine bağlı olarak 2-7 gün içerisinde kişinin sosyal hayatına dönebileceği bir operasyondu.

SAÇ EKİMİNDE UYGULANAN TEKNİKLER

Günümüzde gelişen teknoloji ile erkek tipi saç dökümünde oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkün hale gelmiştir. FUE (Follicular Unit Extraction) adı verilen tekniğin kullanıldığı saç ekiminde verici bölgeden tek tek alınan saçların transferi gerçekleştirilir. İşlem sırasında herhangi bir dikiş veya kesik izi oluşmaz. İyileşme oldukça hızlıdır. Uygulamada özel olarak hazırlanan metal uçlar kullanılır.

SAÇ EKİMİ NE KADAR SÜRER?

Saç ekimi süresi yapılacak ekim alanına göre farklılık gösterir. Özellikle bu alanda detaylı araştırma yaparak saç ekimi nedir sorusuna yanıt arayan kişilerin sorduğu bir diğer soru da işlem süresinin uzunluğudur. Tahmini süre ortalama 4–6 saattir. İşlem sonrası hasta dinlenmek üzere evine dönebilir.

SAÇ EKİMİ HER YAŞTA YAPILABİLİR MI?

Saç ekimi işlemi ağırlıklı olarak 18-60 arası yaş grubunu kapsar. Ancak saç ekiminin yapılabilmesi için yaş aralığından çok dökülme şekli önem taşır. Eğer kişi gözle bakıldığında kafa derisinin görülebildiği tipte bir saç dökülmesi yaşamışsa burada oran olarak %50 dökülmeden söz edilebilir. Saç dökülmesinde yaş, ancak dökülmenin devamlılığıyla ilgili bir durumda göz önüne alınır. Özellikle yanıkla birlikte kalan saçsızlık, kaş kısmında çıplak alan oluşumu ve önceden bu işlemi yaptırdığı halde memnun kalmamış hastalar, hastalık nedeniyle saçları dökülen kişiler, erkek tipi saç sorunu yaşamış kadınlar da bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

BAYANLARDA SAÇ EKİMİ YAPILABİLİR MI?

Bayanlara da saç ekimi erkekler de olduğu gibi çok rahat yapılabilmektedir.

SAÇ EKİMİNİ KİM YAPMALIDIR?

Saç ekimi işlemi gerçekleştirecek olan kişinin bu alanda yeterli tecrübeye sahip olması gereklidir. Özellikle saç ekimi verici alanının herhangi bir zarara uğramaması ve saç sıklığı adına deneyimli bir dermatolog desteği gereklidir.

SAÇ EKİMİNE UYGUN ADAY MIYIM?

Pek çok cerrahi işlemde olduğu gibi saç ekiminde de uygunluk için bazı dikkat edilmesi gereken bazı etmenler bulunmaktadır. Özellikle saç ekimi nedir sorusunun ile ilgili araştırma yapan ve bu alanda bir tercih noktası arayışı içinde olan kişilerin; · Kanın pıhtılaşması ile ilgili kronik bir rahatsızlığı olmaması, · İki kulak arasından alınan diğer bir adıyla verici bölge olarak tanımlanan noktanın transfer için yeterli saça sahip olması gereklidir.

NE KADAR GREFTE İHTİYAÇ DUYULUR?

Saç ekimi işlemi seans bazında gerçekleşir. Ortalama bir seans için hastanın verici alan yapısına bağlı olarak greft sayısı 2500-4500 arasında farklılık gösterir. Bu greft aralığı 7500 ile 8000 arası saç teli anlamına gelir. Hastanın saç dökülmesinin seviyesine ve boş alan genişliğine göre istenilen greft uzman tarafından belirlenir.

NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİRİM?

Saç ekimi işleminin ardından ince bir tabakada kabuklanmalar meydana gelir. Başın her gün düzenli olarak yıkanmasıyla kabuklar dökülür ve 10 gün sonra ortadan kaybolur. Bu süreçte hastanın günlük alışkanlıklarını gerçekleştirmesi herhangi bir sıkıntı içermez.

YENİ SAÇLAR SAÇ EKİMİ SONRASINDA HEMEN ÇIKAR MI?

Ekim işleminin ardından elde edilen saçların büyük bir kısmı bir aylık bir süre içinde dökülür. Bu nedenle bir ay içerisinde ekimden önceki görünümle benzer bir görünüm oluşur. Ortalama 3 ay sonra yeni saçlar oluşur. Genellikle 5. ve 6. ayda bir değişim fark edilir. İlerleyen süreçlerde %10 oranında saç artışı meydana gelir. 9. ve 12. ayda saçlarn %90’ı çıkar. Bilinmesi gereken bir diğer önemli detay da tepe kısmında kan dolaşımının yavaş olmasından dolayı saçların 15. ayda çıkabildiğidir

FUE TEKNİĞİYLE SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Sakal ve bıyık ekimi de yaptığımız uygulamalar arasında yer almakta. Özellikle sakal tellerinde düzensizlik, eksiklik oluşan veya hiç sakalı/bıyığı çkmayan erkeklerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Yara izlerinin olduğu bölgelere de ekim yapılabilir. Sakal ve bıyık ekiminde de FUE tekniği kullanılır. 8-10 hafta arası bir süreçte sonuçlar belirginleşmeye başlar.

KAŞ EKİMİ DE YAPIYOR MUSUNUZ?

Evet kaş ekimi de yapıyoruz. Kaşlarını kalınlaştırmak isteyen veya hiç kaşı olmayan bayanlara yine iki kulak arasında bölgeden tek tek alınarak elde edilen köklerle nakil işlemi gerçekleştirilmekte. Ortalama 3 ay içinde ekilen kıllar saç gibi uzama gösterebilir ancak daha sonra bölge ile uyum sağlayacaktır.

 

Hakkımızda

10+ Yıl tecrübe ile uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Pazar 09:00 - 20:00

İletişim

Telefon: +90 (552) 495 34 28 +90 (533) 417 45 54Ataşehir Brandium Residence